Pierwsza wizyta u psychologa to krok, który dla wielu osób może być stresujący i wiązać się z obawami i niepewnością. Może zastanawiasz się, jak będzie wyglądać rozmowa, czy poczujesz się komfortowo, a może nie wiesz, czego możesz się spodziewać?
Ten wpis pomoże Ci zrozumieć, czego możesz oczekiwać i rozwiać ewentualne wątpliwości, abyś mógł wejść w ten proces z większym spokojem i otwartością.
Pierwsza wizyta u psychologa – jak się przygotować?
Pierwsza wizyta to tzw. konsultacje psychologiczne. Nie musisz przynosić żadnych specjalnych dokumentów, ale warto zastanowić się nad kluczowymi kwestiami, które chcesz omówić. Jednak jeśli posiadasz jakąś istotną dokumentację medyczną, opinię lekarską lub psychologiczną warto zabrać ją ze sobą. Poinformuj o niej specjalistę, jeśli uzna to za istotne poprosi Cię o nią. Jednak nic się nie stanie jeśli tego nie zabierzesz ze sobą, jeśli zajdzie taka potrzeba doniesiesz potrzebne dokumenty na kolejnej wizycie.
Przed pierwszą wizytą jednak warto się zastanowić nad kluczowymi kwestiami, które chcesz omówić. Możesz przygotować listę pytań lub problemów, które chciałbyś poruszyć podczas wizyty. Decydując się na to spotkanie, pamiętaj, aby przyjść z otwartym i szczerym nastawieniem. Im bardziej zaangażujesz się w proces, tym więcej możesz z niego wynieść. Psycholog jest tam, aby Ci pomóc, więc warto dać sobie szansę na lepsze zrozumienie i radzenie sobie z trudnościami.
Przebieg pierwszej wizyty u psychologa
Pierwsze spotkanie zazwyczaj rozpoczyna się od wstępnego wywiadu. Psycholog będzie chciał dokładnie poznać dokładne powody zgłoszenia się oraz cele terapii. Ważne jest, aby być szczerym i otwartym podczas rozmowy. Psycholog jest profesjonalistą, który jest przyzwyczajony do słuchania i rozumienia różnych sytuacji życiowych.
Warto też pamiętać, że Ty również możesz zadawać pytania podczas konsultacji psychologicznych. Masz prawo uzyskać informacje o kompetencjach specjalisty, czy innych ważnych dla Ciebie kwestiach, np. diagnozie, rozumieniu Twojego problemu z perspektywy teorii psychologicznych, czasie trwania terapii lub innej dobranej dla Ciebie formy pomocy. Nie obawiaj się stawiać pytań. Wszystko, co jest dla Ciebie ważne jest równocześnie istotne dla osoby, która ma Ci pomóc.
Podczas pierwszej wizyty specjalista opracowuje się wstępną diagnozę oraz ustalane są kolejne etapy pracy. Psycholog wtedy dobiera i proponuje najlepsze metody pomocy, takie jak interwencja kryzysowa, psychoterapia indywidualna lub psychoterapia par czy coaching. Może się jednak tak okazać, że problem będzie bardziej złożony i jedna wizyta to będzie za mało, żeby uzyskać diagnozę oraz ustalić plan działania. Wtedy konsultacje mogą wymagać jeszcze kilku wizyt.
Czy na pierwszej wizycie pojawi się temat dzieciństwa?
Może, ale nie musi. Podczas konsultacji psychologicznych mogą oczywiście paść pytania dotyczące dzieciństwa. Najczęściej może to dotyczyć chorób rodzinnych, relacji z rodziną lub śmierci bliskich osób. Jeśli psycholog uzna to za ważne na kolejnych spotkaniach może poruszyć tematy sposobów okazywania bliskości i rozwiązywania konfliktów przez rodziców, ewentualnych doświadczeń przemocy (fizycznej, emocjonalnej, seksualnej lub zaniedbywania).
Warto przypomnieć sobie szczegóły z życia rodzinnego i na czym był oparty system wychowawczy rodziców, jak wyglądała relacja rodziców, na ile była przez Ciebie oceniania w dzieciństwie jako stabilna. Psycholog o ważne wspomnienia z rodzicami, rodzeństwem, rówieśnikami i innymi znaczącymi dla Ciebie osobami. Dodatkowe pytania mogą dotyczyć tego, jak przebiegał Twój rozwój, wyniki w szkole i jakie podejście mieli rodzice.
Poufność – czy możesz mówić o wszystkim?
Jednym z najczęstszych pytań przed wizytą u psychologa jest kwestia prywatności. W Polsce psychologowie są zobowiązani do zachowania tajemnicy zawodowej. Oznacza to, że wszystko, co zostanie powiedziane podczas sesji, pozostaje poufne. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy Twoje życie lub zdrowie albo życie lub zdrowie innych osób jest zagrożone. Wiedza o poufności pomaga poczuć się bezpieczniej i otworzyć się na szczere rozmowy.
Psycholog Nowy Sącz – fundacja ANIMUS
Jeśli czytasz ten tekst, to prawdopodobnie zastanawiasz się nad pierwszą wizytą u psychologa. Może towarzyszy Ci ciekawość, obawy lub niepewność, co czeka na Ciebie za drzwiami gabinetu? Nie martw się – pierwszy krok zawsze jest najtrudniejszy.
Skontaktuj się z nami, a postaramy się, aby wejście w ten proces był dla Ciebie najbardziej ułatwiony. Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości. Oferujemy bezpieczną, wspierającą przestrzeń, w której wspólnie będziemy pracować nad rozwiązaniem.